کاخ مروارید و کافه وسط آب | کاخ خاص و کافه خاص !​

طراحی منحصر به فرد کاخ شمس همگان را در حیرت فرو میبرد و  تکنیک جوهر و مینیاتوری ایرانی ذهن هر باردید کننده ای را درگیر میکند برای ادامه دار بودن لذت این بازدید برای نوشیدن یا صرف غذای لذیذ می توانید به کتفه کارکتر در خیابان روبرویی این کاخ سر بزنید.کافه کارکتر یکی از بینظیر ترین طراحی های آبی می باشد.

کاخ شمس – ویلای مروارید |طراحی منحصر به فرد ویلای شمس پهلوی در مهرشهر کرج

نفوذ معماری ارگانیک و گسترش آن توسط افرادی چون نظام عامری و کمال کمونه،  باعث شد این جریان معماری در ایران رفته رفته به جریان معماری “اشراف آمریکایی” معروف شود. علاوه بر آثار مهم و شاخصی چون “ویلای مروارید” که در زیر به آن اشاره می‌شود، آثار شاخص دیگری همچون “ویلای شمس” در نور(کتابخانهء امروزیِ دانشکدهء منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس) و یا کاخ “میهمانان شمس” که به موزهء حیات وحش درآباد تبدیل شده است، می‌توان اشاره کرد.

یکی از کارفرمایان اصلی برای اجرای سبک معماری ارگانیک در ایران شخص شمس پهلوی خواهر محمدرضا پهلوی بوده است. شمس ابتدا از نظام عامری درخواست ساخت ویلایی کوچک برای همسر و پسرانش در نور شمال (ایران) را مطرح کرد. ساخت این ویلا، سرآغازی خوب برای ساخت قصری بود که بعدها به نام قصر مروارید در مهر شهر کرج معروف شد. نظام عامری برای طراحی و ساخت این قصر از “وزلی پیترز”، داماد فرانک لوید رایت درخواست کرد در ایران حضور یابد و شخصاً کار ساخت ویلا را به عهده بگیرد.

کاخ شمس

در وصف “ویلیام وزلی پیترز” بایستی گفت که وی نتها داماد رایت بود؛ بلکه مهندس مهمترین و موفق‌ترین سازه‌های رایت نیز محسوب می‌شد. پیترز مهندس بناهایی چون موزهء گوگنهایم و خانهء آبشار از ساخته‌های مشهور فرانک لوید رایت بوده است. برخی معتقدند که پروژهء طراحی و معماری کاخ مروارید؛ مهمترین و حساس‌ترین دستاورد زندگی رایت بوده است. در گفت و گوی اولیه‌ایی که بین شمس و ویلیام وزلی شکل می‌گیرد، شمس پهلوی با علاقهء فراوان از جواهرات خود به خصوص مرواریدهایش صحبت می‌کند. ایدهء طراحی کاخ مهرشهر و یا کاخ مروارید در واقع از علاقهء شمس به جواهرات مروارید نشانش نشات میگیرد.

روه طراحی و معماری پیترز اولین طرح معماری خود برای کاخ مروارید را در سال 1965 میلادی اسکیس زدند. طرح‌هایی که برخی از آنها با ترسیم پرسپکتیو و تکنیک جوهر و مینیاتور ایرانی در آن زمان همچون قماری بزرگ محسوب می‌شدند؛ اما همان طرح‌ها با کمال تعجب مورد پذیرش شمس پهلوی واقع شدند. طرح اصلی بنا با گنبدی نیمه شفاف با دهانهء 120 متری به هراه باغ، فواره‌های زیبا و استخری منحصر به فرد در میان زمین‌های خوش آب و هوای مهر شهر کرج خوش می‌درخشید. طرح اصلی  این کاخ را میتوان به دو بعد فرهنگی و فیزیکی معماری ایرانی ارجاع داد. تمامی 100 هکتار زمین پروژه با چنان جزئیات دقیقی توسط تیم طراحان برتر دنیا طراحی و ساخته شد که در نهایت اثری ماندگار ماحصل آن بود. طراحی داخلی بنا به عهدهء “جان دی هیل” بود و طراحی منظر این قصر- ویلا ی منحصر به فرد را “کورنلیا بریرلی” انجام داد

حال پس از دیدن این کاخ سفر شما با یک کافه بی نظیر تکمیل میگردد کافه کارکتر میتواند آجر آخری باشد که این بازدید عالی را تکمیل نمایید.

کافه گالری کاراکتر با مساحتی در حدود ۵۳۰ متر مربع در جوار یکی از خیابان‌های اصلی مهرشهر استان البرز واقع شده است. ساختمان قدیمی این بنا با زیر ساختی ضعیف در دو طبقه با پلانی پیچیده و بازشوهای قوسی شکل فراوان احداث شده بود. به دلیل محدودیت در بودجه و زمان مورد نیاز برای احداث، تیم طراحی با استفاده از ایده‌ای انعطاف پذیر و ایجاد تغییری جدید برای بازشوهای قوسی شکل تلاش کرده اند تا کمترین خسارت و تغییر را به بدنه اصلی بنا تحمیل کنند. برای بررسی بیشتر این بنا در اینستاگرام ما همراه باشید.

شما میتوانید با ما در تماس باشید تا بلیط بازدید کاخ را برایتان رزرو کنیم و همچنین میز کافه شما در هنگام برگشت آماده باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *