تماشاگه زمان | کافه با طعم ساعت ، ساعت با طعم کافه

موزه تماشاگه زمان یک تجربه بی نظیر ولذت بخش از یک محیط با خانه گچبری شده زیباست که داخل خود انواع ساعت های قدیمی و افراد مشهور را در خود جای داده است. همچنین این سیر تکامل این ساعت ها در حیاط مجموعه قرار گرفته شده. شما می توانید برای تجربه یک روز لذت بخش وارد این مجموعه در زعفرانیه ولنجک شوید و پس از تهیه بلیط در محیط یک خانه قدیمی گچبری شده به بازدید از نمایشگاه موزه بپردازید.

موزه تماشاگه زمان

تماشاگه زمان (خانه حسین خداداد) که به نام «موزه ساعت» هم شناخته می‌شود یک خانه تاریخی در زعفرانیه و مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان ولی عصر، خیابان زعفرانیه، نبش چهارراه پرزین بغدادی واقع شده‌است.

این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

پیشینه این بنا به دوره قاجاریه برمی‌گردد. این ملک در سال ۱۳۴۲ توسط حسین خداداد، صنعتگر و کارفرین ایرانی خریداری شد. ساختمان آن در یک طبقه ساخته شده بود و وی با مقاوم‌سازی ساختمان و احداث یک طبقه روی همکف، تغییراتی در بنا ایجاد کرد. خداداد به دلیل علاقه‌ای که به احیای هنر طراحی و گچ بری در ایران داشت، بهترین استاد کاران را برای گچ‌بری خانه‌اش به استخدام گرفت. گچ بری‌های این بنا دوازده سال به طول انجامید و در سال ۱۳۵۶ به پایان رسید. حسین خداداد یک سال در آن خانه زندگی کرد و پس از انقلاب ایران، علی‌رغم اینکه هیچ سمت و پست و مقام سیاسی نداشت، تمام دارایی وی و این ساختمان در جریان مصادره اموال‌ در سال‌ نخست پس از انقلاب، توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد و هم‌اکنون با نام تماشاگه زمان برای بازدید عموم دایر است.

«تماشاگه زمان» مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی و گاه‌شماری است که در محوطه‌ای به گستره ۵۰۰۰ مترمربع و عمارتی با زیربنای ۷۰۰ مترمربع سازماندهی شده‌است. این موزه به عنوان نخستین موزه ساعت در ایران شناخته می‌شود.

در داخل ساختمان موزه که از دو طبقه تشکیل شده، سیر تکامل انواع ساعت‌های مکانیکی متعلق به سده‌های هفدهم تا بیستم میلادی در معرض نمایش قرار گرفته‌است، ساعت‌هایی نظیر ساعت شاهینی، آونگی، رومیزی، دیواری در این بخش قرار دارند. در طبقه دوم موزه ساعت‌های جیبی معمولی و ساعت‌های جیبی سفارشی متعلق به شخصیتهای تاریخی و سیاسی، ساعت‌های ویژه‌ای چون ساعت کارت زنی، شیفت نگهبانی، ساعت کشتی و همچنین ساعت‌های مچی در انواع دستبندی و دو زمانه به چشم می‌خورد. در بخش تقویم‌ها نیز گاهنامه‌های ایرانی، به علاقه‌مندان ارائه شده‌است.

در محوطهٔ این تماشاگه ساعت‌های نخستین مانند ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی قرار گرفته‌اند. در درون عمارت نیز ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی قرار گرفته‌اند. همچنین بخشی از عمارت به اسنادی دربارهٔ گاهشماری جلالی و پیشینه آن در ایران اختصاص یافته‌است.

انواع ساعت های برای لویی شانزدهم و ساعت های قرن های 16 و ساعت های ناپلون بنا پارت و سایر کشور ها در این موزه جمع گردیده.

همچنین انواع سیر تکامل ساعت در حیاط محموعه به چشم میخورد.

ساعت آبی مکانیکی

به طور مثال ساعتهای آبی مکانیکی که در بالا مینید پس از انکه استفاده از ساعت های ابی یونان مرسوم شد با گذشت زمان این ساعت ها پیشرفت کرد و این نوع ساته ها که آب از مخزن بالا کم کم وارد مخرن پایین می گردد که موجب گردش عقربه ساعت می گردد.

پس از بازدید از نمایشگاه زمان نوشیدن یک قهوه خوب است. میتوانید در محوطه این موزه با گذر از کنار آبنمای زیبا وارد کافه شوید.

کافه تماشاگه زمان

صبحانه های این کافه بسیار محبوب و پر طرفدار است.

شما می توانید برای یک روز مفرح همراه دوستتان برای موزه برنامه ریزی کنید ابتدا با مشاوران ما تماس بگیرید و میز کافه و بلیط بازدید را همانگ نمایید .سپس به موزه زمان تشریف بیاوردید و با ذکر نام خود در میزی که رو به ساختمان و حیاط تماشاگه هست لذت برده و صبحانه خود را نوش جان کنید.

پس از اتمام غذا بلیط بازدید را را از گارسن تحویل گرفته و بدون صف و با رزرو قبلی وارد محیط موزه شوید و بازدید کنید. پس از بازدید نوبت عکس های زیبا شما از محیط بی نظیر این مجموعه است.

میتوانید مارا در عکسهای اینستاگرام تگ کنید تا ما هم در این تجربه شما شریک باشیم.

بازدید از اینستاگرام ما اینجا کلیک نمایید.

1 دیدگاه دربارهٔ «تماشاگه زمان | کافه با طعم ساعت ، ساعت با طعم کافه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *